Nové Cyprus Airways zahájily provozPo několika odkladech se Kypr dočkal 1. června obnovení letů Cyprus Airways. Kyperská letecká společnost Charlie Airlines zahájila totiž pod touto značkou pravidelné lety. První inaugurační let se uskutečnil z Larnaky do Petrohradu, v neděli následovalo zahájení letů do Tel Avivu. V průběhu června pak aerolinie ještě otevře linky do Heraklionu a na Rhodos. Nejčastěji bude provozována linka do Petrohradu a to šestkrát týdně. Ostatní destinace budou během léta operovány dvakrát týdně. Další rozšíření provozu má přijít od března 2018, kdy dojde rovněž k posílení flotily.

Cyprus Airways - zahájení letů
Cyprus Airways - Airbus A319 (foto: © Cyprus Airways)

Charlie Airlines vznikly jako společný podnik konsorcia kyperských investorů a ruské S7 Group. Společnost se v loňském roce dohodla s kyperskou vládou na dlouhodobém použití tradiční značky Cyprus Airways. Nový dopravce zatím létá s jedním letounem Airbus A319 pro 144 cestujících pronajatým od britské leasingové společnosti Miramonte. Letoun nese elegantní livery s odstíny zelené a olivovými ratolestmi na motorech a směrovce. Na původní Cyprus Airways odkazuje malé logo se stylizovaným muflonem vedle dveří v přední části trupu.

Cyprus Airways - přílet do Petrohradu
První přistání Cyprus Airways v Petrohradu (foto: © Pulkovo Airport)

Charlie Airlines jsou třetí leteckou společností, která zahájila provoz od krachu Cyprus Airways v roce 2015. Jako první vznikla regionální aerolinie Tus Airways, která se zaměřuje na lety do Izraele a na řecké ostrovy. Ambicióznější projekt představuje společnost Cobalt, která spojuje Larnaku s Velkou Británií a důležitými destinacemi v západní Evropě. Procesem získání osvědčení leteckého provozovatele v současnosti prochází další nový kyperský dopravce, Orion Airways. Ten plánuje létat z Larnaky do Atén, Londýna a dalších destinací ve Francii, Rakousku a Izraeli.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.