Krátce: Orion Airways, Mega Maldives Airlines a TransaviaOrion Airways je nová kyperská letecká společnost, která plánuje ještě v letošním roce zahájit pravidelné lety. Ve čtvrtek večer přistál na mezinárodním letišti první letoun v barvách nové aerolinie, Boeing 737-300 pronajatý od kyperské leasingové společnosti Kyprosa Aviation. Orion Airways získala letos v březnu od kyperských úřadů osvědčení leteckého provozovatele (AOC). Společnost plánuje létat z Larnaky do Atén, následovat mají linky do Londýna a dalších destinací ve Francii, Rakousku a Izraeli.

Orion Airways - Boeing 737-300
Orion Airways - Boeing 737-300 (foto: © Orion Airways/Facebook)

Po osmi letech provozu zastavila 2. května všechny lety společnost Mega Maldives Airlines. Maledivský dopravce vydal prohlášení, jež uvádí, že se jedná jen o pozastavení provozu. To má být součástí plánu na restrukturalizaci a rekapitalizaci společnosti. Mega Maldives Airlines provozovaly jeden Boeing 767-300ER pronajatý od leasingové společnosti AerCap. S ním společnost létala z hlavního města Malé do Pekingu a Šanghaje.

Mega Maldives Airlines - Boeing 767-300ER
Boeing 767-300ER společnosti Mega Maldives Airlines (foto: Shimin Gu/Wikimedia Commons - GFDL 1.2)

Nízkonákladová společnost Transavia provozuje první linku do Polska. Nizozemský dopravce zahájil 9. května lety na lince Amsterdam – Katovice. Nové spojení je provozováno třikrát týdně vždy v úterý, ve čtvrtek a v neděli letouny Boeing 737-800. Transavia počítá s celoročním provozem této linky.

Transavia - Boeing 737-800
Zahájení letů Transavia do Katovic (foto: © Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice/Facebook)

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.