Ředitel bratislavského letiště Ivan Trhlík byl odvolán z funkceSlovenské ministerstvo dopravy ve středu 12. dubna nečekaně odvolalo generálního ředitele letiště M. R. Štefánika v Bratislavě Ivana Trhlíka. Důvody odvolání českého manažera ministerstvo oficiálně neoznámilo, mluvčí ministerstva uvedla, že se jedná o přirozenou výměnu na manažerských postech. Novým generálním ředitelem bratislavského letiště byl jmenován Jozef Pojedinec, který od roku 2004 byl ředitelem útvaru letištní ochrany. Ten by měl svou funkci zastávat dočasně po dobu šesti měsíců, během kterého by mělo být vypsáno výběrové řízení na nového generálního ředitele.

Ivan Trhlík a Michael O'Leary
Ivan Trhlík (vlevo) na tiskové konferenci bratislavského letiště s Michaelem O'Learym (foto: © Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava)

Kariéra Ivana Trhlíka začala v 80. letech 20. století u ČSA, kam nastoupil po absolvování vysokoškolského studia jako palubní inženýr. V letech 1992-94 byl členem dozorčí rady ČSA. Později, do svého odchodu z ČSA v roce 1998 vedl obchodní zastoupení společnosti v Amsterdamu. Do oboru civilního letectví se Trhlík vrátil v únoru 2013, kdy byl jmenován ředitelem bratislavského letiště. Během šéfování letiště se Trhlíkovi podařilo zvrátit pokles počtu odbavených cestujících a od roku 2015 letiště opět roste stejně jako počet nových spojení.

V loňském roce odbavilo letiště v Bratislavě 1,756 milionů cestujících, což bylo meziročně o 12,3 procenta více. Pro letošní rok očekává management letiště, že jeho branami projde přes 1,8 milionů cestujících. Přes rychlý růst v posledních letech počty pasažérů stále ještě nedosahují úrovně předkrizového období. V rekordním roce 2008, kdy ještě celý rok létaly SkyEurope Airlines, letiště odbavilo rekordních 2,2 milionů cestujících.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.