V Praze poprvé přistál Boeing 787-9V úterý 11. dubna 2017 poprvé přistál v Praze Boeing 787-9. Jedná se o první přistání této zatím nejdelší vyráběné verze letadel Dreamliner na ruzyňském letišti. Letounem společnosti Vietnam Airlines přicestovala do České republiky předsedkyně vietnamského parlamentu Nguyen Thi Kim Ngan. Oficiální návštěva vietnamské delegace se uskutečnila na pozvání předsedy senátu PČR Milana Štěcha. Letoun registrace VN-A868 byl Vietnam Airlines dodán v říjnu loňského roku. Stroj létá v konfiguraci pro 274 cestujících (28 sedadel v business class, 35 v premium economy a 211 v ekonomické třídě).

Vietnam Airlines - Boeing 787-9
Boeing 787-9 společnosti Vietnam Airlines na ruzyňském letišti (foto: © Centaureax)

Menší verzi Boeing 787-8 poprvé představila v Praze polská letecká společnost LOT, která na přelomu roku 2012 a 2013 k nám uskutečnila sérii letů s tímto letounem. Později vyslaly letouny Dreamliner na Ruzyň také společnosti Arkefly a Azerbaijan Airlines. Boeing 787-9 je v porovnání s verzí 787-8 o 6,09 m delší a v typickém uspořádání kabiny do dvou tříd má kapacitu 290 cestujících.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.