Krátce: Cham Wings Airlines, TruJet a Royal Air MarocAmerický Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), který spadá pod americké ministerstvo financí, zařadil na svou sankční listinu syrskou leteckou společnost Cham Wings Airlines. Embargo znamená zablokování všech aktiv společnost, která jsou pod jurisdikcí USA, a dále zákaz americkým občanům a společnostem jednat s touto leteckou společností. Jako důvod tohoto kroku uvedlo americké ministerstvo financí, že Cham Wings Airlines se údajně podílí na přepravě bojovníků do Sýrie, úzce spolupracuje se syrskou vojenskou rozvědkou při přepravě zbraní a je zapojena do praní špinavých peněz pro syrský režim. Na tradičního syrského dopravce Syrianair vyhlásil OFAC sankce již v roce 2013. Cham Wings Airlines se od té doby těšily postavení syrské národní letecké společnosti a při letech do zahraničí využívaly přepravních práv Syrianair.

Cham Wings Airlines - Airbus A320
Cham Wings Airlines - Airbus A320 (foto: © Cham Wings Airlines)

Indická nízkonákladová společnost TruJet rozšířila svou flotilu o letoun ATR 72-600. Jedná se o první ze čtyř pronajatých strojů od leasingové společnosti Dubai Aerospace Enterprise (DAE). Rozšíření flotily umožní další expanzi linek v jižní Indii. Dosud společnost provozovala tři letouny ATR 72-500. TruJet, který má základnu na letišti v Hyderabadu, zahájil lety v červenci 2015 a v současnosti létá do deseti destinací.

TruJet - ATR 72-600
TruJet - ATR 72-600 (foto: © ATR)

Letecká společnost Royal Air Maroc rozšíří svůj letní letový řád 2017 o čtyři evropské destinace. Od konce března 2017 bude marocký dopravce nově létat z Casablanky do Bilbaa (3x týdně), Porta (3x týdně), Manchesteru (3x týdně) a Neapole (3x týdně). Všechny linky budou obsluhovány letouny Boeing 737-800. Zatímco Bilbao a Manchester jsou zcela novými destinacemi Royal Air Maroc, do Neapole společnost létala naposledy v letní sezóně 2010 a do Porta v zimní sezóně 2010/11.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.