Krátce: Air Moldova, Astra Airlines a Wizz AirAir Moldova zahájí příští rok na jaře lety do dvou nových destinací. Od 11. dubna 2017 bude moldavský dopravce nově létat z Kišiněva na berlínské letiště Tegel. Nová linka do hlavního města Německa bude provozována dvakrát týdně vždy v úterý a ve čtvrtek. Druhým novým cílem bude od 28. dubna 2017 ruský Krasnodar. Do tohoto města ležícího na jihu evropské části Ruska při pobřeží Černého moře bude Air Moldova létat čtyřikrát týdně. Obě nové linky budou operovány letounem Embraer E-190 pro 114 cestujících.

Air Moldova - Embraer E-190
Air Moldova - Embraer E-190 (foto: Fabrizio Berni/Wikimedia Commons - GFDL)

Řecká letecká společnost Astra Airlines oznámila zahájení pravidelných letů do zahraničí. První mezinárodní linkou se stane od 9. ledna 2017 spojení Soluně a Bukurešti. Nová linka bude provozována dvakrát týdně letounem ATR 72 pro 70 cestujících. Astra Airlines se dosud zaměřovaly na vnitrostátní lety a na charterové lety zejména do Ruska. Flotila společnosti se v současnosti skládá z pěti letadel: 1 Airbus A320, 2 ATR 42-300, 1 ATR 72-200 a 1 BAe 146-300.

Astra Airlines BAe 146-300
Astra Airlines má ve své flotile i jeden letoun BAe 146-300 (foto: Igor Dvurekov/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air oznámila rozšíření letů ze své základny v Debrecínu. S novým letním letovým řádem 2017 aerolinie otevře z tohoto maďarského města novou pravidelnou linku do Tel Avivu. Nové spojení bude provozováno dvakrát týdně vždy ve středu a v neděli letounem Airbus A320. V letošním roce přepravil Wizz Air na linkách z/do Debrecínu přes 260 tisíc cestujících.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.