Air Tanzania bude provozovat letouny CS300Tanzánská vládní agentura TGFA uzavřela v pátek s kanadským výrobcem letadel Bombardier Commercial Aircraft pevnou objednávku na dodávku dvou letadel CS300 a jednoho Q400. Objednané letouny bude v pronájmu provozovat letecká společnost Air Tanzania. Hodnota kontraktu dosahuje podle katalogových cen výrobce výše 200 milionů dolarů. Termín dodávek letadel CS300 zatím nebyl upřesněn. Díky objednávce od TGFA získal Bombardier prvního zákazníka pro nový typ CS300 na africkém kontinentu. Celkem má kanadský výrobce objednávky na 237 letadel CS300.

Air Tanzania - Bombardier CS300 a Q400
Letouny Bombardier Q400 a C300 (foto: © Bombardier Commercial Aircraft)

Air Tanzania byly založeny vládou v roce 1977 po bankrotu East African Airways (společná aerolinie Keni, Tanzánie a Ugandy). Zprvu společnost provozovala pouze vnitrostátní lety a regionální mezinárodní linky. Začátkem 80. let Air Tanzania zahájila s Boeingem 707 dálkové lety do Frankfurtu, Říma a Londýna-Gatwicku. Od roku 1987 byly tyto linky provozovány pronajatým letounem Boeing 767-200ER. Lety do Evropy pak byly zastaveny z ekonomických důvodů v 1. polovině 90. let. V roce 2002 byla aerolinie částečně privatizována, 49 procent akcií ve společnosti získaly South African Airways (SAA). Po čtyřech letech však partnerství s jihoafrickým dopravcem neslavně skončilo a podíl SAA odkoupil stát. V roce 2007 došlo k znovu obnovení provozu Air Tanzania, nicméně význam společnosti oproti minulosti značně poklesl.

Air Tanzania - Bombardier Q400
Bombardier Q400 (foto: © Bombardier Commercial Aircraft)

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.