Krátce: Cobalt Air, Transaviabaltica a RyanairNa ruzyňském letišti se objevil včera odpoledne Airbus A320 (5B-DCR) nové kyperské letecké společnosti Cobalt Air. Jedná se o dočasný pronájem Travel Service na pokrytí kapacity letů z Prahy. Letoun byl dnes ráno nasazen na linku QS1180 do Burgasu. Vlastní provoz má Cobalt Air zahájit 7. července, kdy poprvé poletí na linkách z Larnaky do Atén a Manchesteru. Další informace o novém kyperském dopravci se můžete dočíst v dubnovém článku.

Cobalt Air - Airbus A320 - 5B-DCR
Airbus A320 kyperské společnosti Cobalt Air na ruzyňském letišti (foto: ©: Centaureax)

Litevská letecká společnost Transaviabaltica vyhrála tendr estonského Ministerstva hospodářství a komunikací na provoz vnitrostátních linek z Tallinu na ostrovy Saaremaa a Hiiumaa. Provoz na linkách Tallinn – Kuressaare (ostrov Saaremaa) a Tallinn-Kärdla (ostrov Hiiumaa) byl zahájen 20. června a Transaviabaltica nahradila na obou dotovaných linkách estonskou společnost Avies, která přišla v dubnu o licenci. Obě linky jsou provozovány v pracovních dnech dvakrát denně a o víkendu jednou denně českým letounem L-410 UVP. Jednosměrná letenka do Kärdla stojí 25 eur a do Kuressaare 26 eur, v ceně je i odbavené zavazadlo do 15 kg. Dotace na jeden let do Kärdla je 1520 eur, do Kuressaare pak 1980 eur.

Ryanair oznámil otevření dalších dvou nových linek do Srbska. Společnost nabídne lety do Niše také z italského Milána-Bergama (od 30. října 2016) a německého Weeze (od 1. listopadu 2016). Obě nové linky budou provozovány dvakrát týdně letounem Boeing 737-800. Připomeňme, že jihosrbský Niš se stane v září prvním cílem Ryanairu v Srbsku. Společnost již dříve oznámila zahájení letu do Niše z Berlína (od 4. září 2016) a Bratislavy (31. října 2016).

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.