Unesený letoun Egyptair přistál na Kypru, únosce byl zatčen14:53

Egyptské úřady se omluvily profesoru Ibrahímu Samahovi. Egyptská státní média totiž původně označila profesora veterinární medicíny na univerzitě v Alexandrii za únosce letadla. Ibrahím Samahá však byl jen cestujícím na uneseném letu.

14:45

Z televizních záběrů je zřejmé, že únosce sám vystoupil z letadla a vzdal se. Stalo se tak krátce poté, co čtyři osoby opustily unesené letadlo.

13:49

Kyperské úřady potvrdily, že únosce byl zatčen. Únos egyptského letadla skončil.

13:39

Podle záběrů kyperské televize jedna osoba vyskočila z letadla okénkem cockpitu. Další tři osoby opustily letadlo po přistavených schůdcích. Jak je zřejmé z televizních záběrů, na letišti je připraveno zásahové komando kyperských bezpečnostních sil.

13:18

Unesený Airbus A320 společnosti Egyptair na letišti v Larnace:

13:03

Letecká společnost Egyptair vyslala zvláštní letadlo do Larnaky, které má dopravit zpět do Egypta cestující uneseného letadla.

12:50

Podle letového řádu společnosti Egyptair je vnitrostátní linka MS181 prvním ranním letem z Alexandrie do Káhiry. Unesený letoun odstartoval v 6:36 místního času z letiště v Alexandrii, přílet do Káhiry byl plánován v 7:15. Přibližně 40 kilometrů severozápadně od káhirského letiště posádka letadla změnila na příkaz únosce trasu letu směrem na Kypr.

12:36

Podle kyperského ministerstva zahraničních věcí je únoscem letadla Egypťan Seif Eldin Mustafa. Kyperská veřejnoprávní televize CYBC uvedla, že únosce žádá propuštění ženy vězněné v Egyptě.

12:09

Letecká společnost Egyptair změnila homepage svých webových stránek www.egyptair.com. Na úvodní stránce je nyní jen aktuální informace o únosu letadla.

Egyptair - homepage
(zdroj: egyptair.com)

11:43

V Káhiře probíhá tisková konference k únosu egyptského letadla. Podle egyptského ministra civilního letectví únosce v současnosti drží na palubě dva piloty, letušku, tři cestující a bezpečnostního agenta. Únosce tvrdil, že má sebevražedný pás a před přistáním v Káhiře žádal, aby letadlo zamířilo do Turecko nebo na Kypr. Přestože nebylo jisté, jestli je sebevražedný pás skutečný, posádka požadavky únosce splnila.

11:36

Únos egyptského letounu na Kypr se mění v tragikomedii. Profesor Ibrahím Samahá, který byl egyptskými státními médii označen za únosce, je mezi propuštěnými cestujícími.

11:03

Únosce Ibrahím Samahá je údajně profesorem veterinární medicíny na univerzitě v Alexandrii. Kyperský prezident Nikos Anastasiades potvrdil, že motivem únosu jsou osobní důvody.

10:58

Podle aktuálních televizních záběrů opustilo unesený letoun pět členů posádky.

10:45

BBC uvedla s odvoláním na šéfa letiště v Alexandrii, že uneseným letounem cestovalo osm Američanů, čtyři Britové, čtyři Nizozemci, dva Belgičané, jeden Ital a 30 Egypťanů.

10:19

Podle spekulací kyperských médií mohou být motivy únosce zcela osobní. Z letadla byl údajně vyhozen dopis psaný v arabštině. Únosce požaduje, aby byl doručen jeho bývalé manželce, která žije na Kypru.

10:14

Čtyři nadále zadržovaní cestující jsou podle neoficiálních informací občany Velké Británie.

10:07

Egyptská zpravodajská agentura MENA uvedla, že únoscem je sedmadvacetiletý Egypťan Ibrahím Samahá. Původní spekulace uváděly, že únosce by mohl být z Libye.

09:48

Propuštění cestující nastoupili do přistavených autobusů a byli převezeni do starého terminálu, který slouží nyní k odbavování soukromých letů. Mezinárodní letiště v Larnace je uzavřeno, všechny lety jsou odkláněny do Pafosu na jihozápadě Kypru.

09:46

Aktuální tweet společnosti Egyptair. Únosce propustil všechny cestující s výjimkou čtyř cizinců a posádky.

09:33

Letecká společnost Egyptair potvrdila únos svého letadla.

09:12

Dnes ráno byl unesen Airbus A320 (SU-GCB) společnosti Egyptair letící na vnitrostátní lince MS181 letící z Alexandrie do Káhiry. Na palubě bylo 81 cestujících a 7 členů posádky. Únosce údajně opásaný sebevražedným pásem donutil posádku před přistáním v Káhiře ke změně kurzu a k letu do kyperské Larnaky. Po 38 minutách letu unesený A320 bezpečně přistál na mezinárodním letišti v Larnace.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.