Suchoj dodá letouny SSJ 100 do EgyptaEgyptská letecká společnost Air Leisure podepsala s ruským výrobcem Suchoj začátkem února v Káhiře memorandum o dodávce čtyř letadel Suchoj Superjet 100. Součástí dohody je také opce na dalších šest SSJ 100. Dodávka předběžně objednaných čtyř letadel má proběhnout do konce letošního roku. Podle prohlášení ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova budou letouny zprvu pronajaty na operativní leasing, poté budou převedeny na finanční leasing u vybrané leasingové společnosti. Společnost Air Leisure, která se zabývá charterovými lety, byla založena v roce 2014. V současnosti provozuje tři Airbusy A340-200 a jeden MD-83. Společnost se zaměřuje na lety do Číny, zajišťuje však také chartery do evropských destinací.

Air Leisure - Airbus A340-200
Air Leisure - Airbus A340-200 (foto:© Air Leisure)

Ruský ministr Manturov rovněž uvedl, že Rusko a Egypt jednají o možnosti dodávky až 40 letadel SSJ 100 společnosti Egyptair. Možnost dodávek letounu Egyptairu zmínil v loňském roce také ruský prezident Vladimír Putin po jednání s egyptským prezidentem Al Sísím. Tehdy se však mluvilo o dodávce 12 letadel SSJ 100 s opcí na dalších 12 kusů.

Suchoj Superjet 100
Suchoj Superjet 100 (foto:© Sukhoi Civil Aircraft)

V současnosti létá u leteckých společností celkem 64 letadel Suchoj Superjet 100. Největším provozovatelem tohoto typu je ruský Aeroflot (26 letadel), následuje mexická společnost Interjet (19 letadel) a ruská Gazpromavia (10 letadel). Během loňského roku bylo vyrobeno 17 strojů Superjet 100.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.