Airbus zahájil výrobu modelu Beluga XL



Ve Španělsku byl před Vánoci zhotoven první výlisek pro zadní část trupu letounu Beluga XL s výrobním číslem MSN001. Byla tak zahájena výroba nového typu Airbus Beluga XL, který bude nástupcem nyní užívaného Airbus A300-600ST (Super Transporter) označovaného také jako Beluga. Zadní část trupu, kterou vyrábí španělská firma Aernnova, bude první částí letounu, jež bude dodána pro konečnou montáž. Ta by měla být zahájena v závodu Airbus v Toulouse začátkem roku 2017. Uvedení prvního letounu Beluga XL do provozu je plánováno na polovinu roku 2019.

Airbus Beluga XL - první výlisek
První kovový výlisek pro nový Airbus Beluga XL (foto: © Aernnova)

Projekt nového letounu Beluga XL byl odstartován v listopadu s cílem zajistit potřebnou přepravní kapacitu s ohledem na plánované navýšení výroby letadel A350XWB. Beluga XL, která vychází z letounu Airbus A330-200, bude poháněna motory Rolls Royce Trent 700. Na rozdíl od současné Belugy bude nový letoun delší téměř o sedm metrů a průměr trupu vzroste na 8,8 metru. Díky tomu bude přepravní kapacita nového typu vyšší o 30 procent.

Airbus Beluga XL
Airbus Beluga XL (foto: © Airbus SAS)

Tomáš Hampl






ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.