Syphax Airlines zastavily provozTuniská letecká společnost Syphax Airlines 31. července dočasně zastavila všechny své lety. Prohlášení uveřejněné na webových stránkách dopravce neuvádí bližší důvody přerušení provozu. Oznámení o zastavení letů přišlo jen den poté, co IATA oznámila, že kvůli neplnění závazků ze strany Syphax Airlines, přerušuje veškerou spolupráci s touto aerolinií včetně jejího přístupu k systému BSP. To znamenalo okamžité ukončení prodeje letenek partnerskými společnostmi a cestovními agenturami IATA.

Syphax Airlines - Airbus A330-200
Airbus A330-200, se kterým Syphax Airlines létaly necelý rok do Montreálu (foto: Syphax Airlines)

Syphax Airlines založil v roce 2011 ve Sfaxu na jihu Tuniska místní byznysmen Mohamed Frikha. Název společnosti odkazuje na numidského krále Syfaxe, který v punských válkách bojoval s Římany. Se dvěma letouny Airbus A319 zahájila společnost postupně pravidelné lety ze Sfaxu do Paříže-Charles de Gaulle, Istanbulu a Tripolisu. Zároveň aerolinie létala do Paříže rovněž z Tunisu a Djerby. V dubnu 2014 zahájily Syphax Airlines s pronajatým letounem Airbus A330-200 dálkové lety z Tunisu do Montreálu. V prosinci však byly lety pozastaveny a v lednu letošního roku společnost zrušila pronájem A330. Ambiciózní plán rozvoje dálkových letů, který předpokládal otevření linek do Číny, USA a Jihoafrické republiky, tak zůstal nerealizován.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.