Pilot Ethiopian Airlines unesl Boeing 767 do ŠvýcarskaNa mezinárodním letišti v Ženevě dnes v 6:00 bezpečně přistál Boeing 767-300ER společnosti Ethiopian Airlines s 202 osobami na palubě (193 cestujících a 9 členů posádky). Stroj letící na lince ET702 původně směřoval z Addis Abeby do Říma. Při přeletu nad Súdánem využil druhý pilot situaci, kdy kapitán letadla odešel na toaletu, a zamkl se v pilotní kabině a vyslal tísňový kód, že letoun byl unesen. Švýcarský server 20min.ch uvedl, že pilot informoval řízení letového provozu v Abu Simbelu, že letoun je unesen, nicméně nežádal o přistání v Egyptě a dále pokračoval směrem k Libyi.

Podle letového řádu měl let ET702 přistát ve 4:40 na římském letišti Fiumicino, nicméně letoun pokračoval dále do Švýcarska. Jakmile se odchýlil od plánované trasy, byly k němu vyslány dvě stíhačky Eurofighter italské armády. Nad francouzským územím převzala doprovod dvojice stíhaček Mirage 2000 francouzského letectva. Pilot požádal řízení letového provozu o přistání v Ženevě kvůli doplnění paliva. Před přistáním letoun dlouze kroužil nad Ženevou a za doprovodu francouzských stíhaček přistál na místním mezinárodním letišti. Po přistání letoun zastavil na konci dráhy a pilot-únosce se spustil po laně z pilotní kabiny a vzdal se zásahové jednotce, která jej zatkla. Cestující museli poté po jednom vystoupit z letadla s rukama za hlavou.

Policie potvrdila, že 31 letý únosce požádal ve Švýcarsku o azyl. Únosce policii uvedl, že mu v Etiopii hrozí pronásledování. Snaha získat azyl byla pravděpodobně hlavním důvodem celého únosu. Přestože při únosu nebyla použita zbraň a ani nedošlo k násilí, musí pilot počítat s obviněním z únosu a ohrožení bezpečnosti leteckého provozu s možným trestem až 20 let vězení.

Kvůli únosu etiopského letadla bylo uzavřeno mezinárodní letiště v Ženevě. Část letů byla zrušena, část byla přesměrována zejména do Curychu. Před devátou hodinou letiště opět obnovilo provoz.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.