Letiště v Budapešti uzavře Terminál 1Společnost Budapest Airport, která provozuje mezinárodní letiště v Budapešti, oznámila, že v brzké době dočasně uzavře Terminál 1. Důvodem je pokles odbavených cestujících na letišti po krachu Malévu začátkem února. Společnost Budapest Airport letos očekává, že letiště zaznamená pokles o 1,5 milionu cestujících. Výrazně klesl počet transferových pasažerů, kteří cestovali linkami Malévu dále na Balkán a do Jihovýchodní Evropy. Z tohoto důvodu provozovatel letiště také sníží počet zaměstnanců o čtvrtinu. Oznámeno bylo rovněž odložení výstavba terminálu pro nákladní dopravu o dva roky.

Letiště Budapešť - Terminál 1
Terminál 1 na letišti v Budapešti (foto: Raimond Spekking/Wikipedia)

Budova dnešního Terminálu 1 byla do roku 1985 hlavní odbavovací budovou letiště Ferihegy. Po otevření nového terminálu v polovině 80. let nebyla již využiváná pro odbavení cestujících. V roce 2005 však došlo k jejímu znovuotevření jako Terminálu 1, který je určen pro nízkonákladové aerolinie. V současnosti jsou zde odbavovány lety easyJet, Germanwings, Jet2.com, Norwegian, Transavia a Wizz Air.

Letiště Budapešť - Terminál 1
Interiér Terminálu 1 na letišti v Budapešti (foto: Misibacsi/Wikipedia)

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.