Slovenské aerolinie by mohl nahradit Seagle AirSlovenské aerolinie, které před časem vyhlásily konkurz, by mohla nahradit malá slovenská společnost Seagle Air. Ta podle slovenského tisku již zaměstnala velkou část pracovníků Slovenských aerolinií od pilotů a letušek až po pozemní personál. Společnost si také pronajala část kanceláří na bratislavském letišti, které dříve využivaly Slovenské aerolinie. Podle vyjádření generálního ředitele Seagle Air Petera Hanáka pro TASR plánuje společnost rozšířit své působení o charterové lety pro cestovní kanceláře. Na tyto lety si Seagle Air plánuje pronajmout dva letouny Boeing 737. O provozování pravidelných linek společnost prozatím neuvažuje.

Slovenské aerolinie jsou v konkurzu od 19. března na základě vlastní žádosti. Společnost se dostala do problémů, když většinový vlastník Austrian Airlines požádal stát o splacení starých dluhů ve výšce 170 mil. slovenských korun. Poté, co slovenská vláda se problémem dluhu nezabývala, přestaly Austrian Airlines financovat Slovenské aerolinie. Zároveň si rakouská společnost vzala zpět dvě svá letadla, které Slovenské aerolinie používaly. Slovenské aerolinie byly činné zejména v charterové dopravě, pravidelné lety se omezily jen na lety z Bratislavy do Bruselu a Moskvy.

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.