Slovenské aerolinie by mohl nahradit Seagle AirSlovenské aerolinie, které před časem vyhlásily konkurz, by mohla nahradit malá slovenská společnost Seagle Air. Ta podle slovenského tisku již zaměstnala velkou část pracovníků Slovenských aerolinií od pilotů a letušek až po pozemní personál. Společnost si také pronajala část kanceláří na bratislavském letišti, které dříve využivaly Slovenské aerolinie. Podle vyjádření generálního ředitele Seagle Air Petera Hanáka pro TASR plánuje společnost rozšířit své působení o charterové lety pro cestovní kanceláře. Na tyto lety si Seagle Air plánuje pronajmout dva letouny Boeing 737. O provozování pravidelných linek společnost prozatím neuvažuje.

Slovenské aerolinie jsou v konkurzu od 19. března na základě vlastní žádosti. Společnost se dostala do problémů, když většinový vlastník Austrian Airlines požádal stát o splacení starých dluhů ve výšce 170 mil. slovenských korun. Poté, co slovenská vláda se problémem dluhu nezabývala, přestaly Austrian Airlines financovat Slovenské aerolinie. Zároveň si rakouská společnost vzala zpět dvě svá letadla, které Slovenské aerolinie používaly. Slovenské aerolinie byly činné zejména v charterové dopravě, pravidelné lety se omezily jen na lety z Bratislavy do Bruselu a Moskvy.

Tomáš Hampl

TRIP REPORTY

Ochutnávka Kutaisi (ქუთაისი)

Nízkonákladový Wizz Air nedávno zařadil do své sítě také Gruzii. Dva čtenáři naši čtenáři se vydali s touto společností z Katovic do Kutaisi, které leží na západě Gruzie. Ochutnali zde i místní speciality.

Na exkurzi v All Nippon Airways

Během své cesty do Japonska se autorka vydala navštívit také hangáry letecké společnosti All Nippon Airways na tokyjském letišti Haneda, kde mimo jiné probíhá údržba nových letadel Boeing 787.

Ostrov Sylt na méně než dvě hodiny

Trip report o cestě z Drážďan na severofríský ostrov Sylt s německou společností Air Berlin. Po necelých dvou hodinách pobytu na Syltu autor vyráží zpět vlakem z Westerlandu do Hamburku a odtud do Prahy.

Výlet na Skiathos

Řecký ostrov Skiathos je oblíbeným dovolenkovým cílem u spotterů. Zatímco přítelkyně nebo manželky se sluní na pláži, fandové do letadel okupují okolí přistávací dráhy evropského "Saint Marteenu".

A330 ČSA na lince Soul-Praha

Přes Kazachstán, Kyrgyzstán a Rusko autorka doputovala do Jižní Koreje. Pro zpáteční cestu do Prahy se rozhodla využít nové linky ČSA. Jak vypadají dálkové lety na palubě českého Airbusu A330?

Avianca Brasil s F100

Z letiště Santos Dumont v Rio de Janeiru na letiště Guarulhos v Sao Paulu na palubě Fokkeru 100 společnosti Avianca Brasil (dříve OceanAir), která nabízí na 80-ti minutovém letu velmi dobrý catering.