ČSA vybraly letadla AirbusAirbus A319 a A320
Airbus A319 (nahoře) a A320 v barvách ČSA. (Foto: ČSA)

"Na základě dnešního rozhodnutí výběrové komise, Představenstva a Dozorčí rady ČSA byla nabídka společnosti Airbus SAS vyhodnocena jako celkově nejvýhodnější v rámci poptávkového řízení na pořízení 12 střednětraťových letounů nové generace," uvedly ČSA v tiskové zprávě. Flotila naší národní letecké společnosti se tak v příštích letech rozroste o letouny Airbus A320 a Airbus A319, které budou poháněny motory od CFM International (konsorcium firem SNECMA a General Electric).

ČSA vyhlásily poptávkové řízení v souladu se schválenou Strategií pro období 2004-2014 koncem letošního dubna, když vyzvaly jak výrobce letadel, společnosti Airbus a Boeing, tak výrobce motorů, společnosti International Aero Engines a CFM International S.A. k předložení nabídek. Finální nabídky předložily výrobci ČSA 15. září 2004, které byly vyhodnoceny pomocí modelu, který ČSA připravily s finančním poradcem společností McKinsey&Company. Rozhodujícím kriteriem pro konečné rozhodování byla ekonomická výhodnost předložených nabídek pro ČSA. Na základě doporučení Komise pro posouzení nabídek a doporučení právního (Weil, Gotshal &Manges) a finančního poradce rozhodlo představenstvo ČSA pořídit 12 střednětraťových letadel v letech 2006 – 2008 od společnosti Airbus S.A.S s motory od společnosti CFM International S.A. Dozorčí rada ČSA následně záměr představenstva odsouhlasila.

Letadla nové generace ČSA zavedou do své flotily již v roce 2005. Aerolinie ve své Strategii na roky 2004-2014, která byla schválena Valnou hromadou, počítají se zavedením 3 letadel Airbus A320 pro pravidelnou přepravu již v dubnu 2005 a 2 charterových speciálů Airbus A321 od června 2005. Ta budou pořízena formou operativního pronájmu a budou zařazena do flotily s tím, že pomohou překlenout období do uskutečnění prvních dodávek dvanácti nových letadel pocházejících z výběrového řízení.

Další informace o výsledku poptávkového řízení ČSA zveřejní zítra dopoledne.

Airbus A319 a A320
Airbus A319 v barvách ČSA. (Foto: Airbus S.A.S.)
Airbus A319 a A320
Airbus A320 v barvách ČSA. (Foto: Airbus S.A.S.)
Airbus A319 a A320
Airbus A321 v barvách ČSA (foto: Airbus S.A.S.)

Tomáš Hampl


ZAJÍMAVÉ TRIP REPORTY

Luxair - Dash 8-400

Na křídlech Luxair

Jak vypadá letiště v hlavním městě Lucemburska? Jak probíhá let místní společností Luxair? Převážně fotografický trip report o letu z Lucemburku na London City Airport na palubě Dash 8-400 oboje přibližuje.

Viktoriiny vodopády

S British Airways na jih Afriky

Autor se vydává s britským dopravcem na jih afrického kontinentu, aby navštívil Viktoriiny vodopády. Přes Londýn tedy letí do Johannesburgu a dále se společností Comair do Livingstone. Nad samotnými vodopády pak autor absolvuje ještě vyhlídkový let v Cessně 210.

airBaltic - Tatry/Poprad

Na křídlech airBalticu z TATer

Z letiště Tatry/Poprad cestovat do Pobaltí? Ano, díky nové lince společnosti Air Baltic je to možné. Autor se vydal do Popradu a odtud letěl linkou do Rigy. Zde si ještě odskočil do Vilniusu...

Guam

Low-costem do Mikronésie

Mikronésie nebývá příliš častým cílem cest, nicméně ostrov Guam má dobré letecké spojení s východní Asií i USA. Autor se vydává na tento ostrov ze Soulu s jihokorejskou nízkonákladovou společností Jeju Air.

KLM - MD-11

MD-11: Goodbye Triholer!

Nizozemská společnost KLM připravila vloni v listopadu pro letecké fanoušky poslední vyhlídkové lety s letounem MD-11. Autor, který se na akci vydal z Brna, spopisuje cestu a atmosféru rozlučkového letu.

Eilean Donan Castle

A zase Skotsko...

Skotská krajina a místní města mohou být inspirujícím cílem cesty. Autor se vydal do Skotska studovat a během podnikl okružní cestu, kdy navštívil jezero Loch Ness, hrad Eilean Donan, ostrov Skye a údolí Glen Coe.